Slider_1
Slider_2
Slider_3
Slider_4
Slider_5
Previous Next Play Pause

ERGOM - Rozwiązania do kabli skompresowanych

Producenci kabli wprowadzają na rynek nowe kable miedziane RMC klasy 2, które mogą mieć średnicę żyły roboczej nawet o 15 % mniejszą niż ich aktualnie stosowane odpowiedniki (RM klasy 2).

Dzięki nowej konstrukcji producenci kabli są w stanie wyprodukować kable mniejsze i lżejsze przy zachowaniu takich samych parametrów elektrycznych jak w przeszłości.

ergom-logo

Zmniejszenie jednak średnicy żyły roboczej stało się przyczyną poważnego problemu. Wszystkie produkowane dotychczas końcówki rurowe zostały zaprojektowane do kabli o budowie żyły RM klasy2. Zmniejszenie średnicy żyły w nowych kablach spowodowało, że obecnie stosowane końcówki kablowe są za duże i nie mogą być poprawnie zaciśnięte na kablu przy użyciu dotychczas stosowanych narzędzi i matryc zaciskających.

schemat

 

PORÓWNANIE PROFILI KABLOWYCH 

Przekrój

[mm2]

Średnica żyły kabla o profilu wg. PN-EN 60228 2007

Znamionowa średnica wewnętrzna

końcówki do kabli o profilu RM klasy 2

wg. DIN 46235 [mm]

kor

Maksymalna [mm] Minimalna / maksymalna [mm]

Miedziany okrągły wielodrutowy

„RM” Klasy 2

8

Miedziany okrągły wielodrutowy

„RMC” Klasy 2 („skompresowany”)

7

120 14,5 12,3 - 13,5 15,5
240 20,6 17,6 - 19,2 21,5

 

Stosując d­­o zaciśnięcia na kablu o budowie RMC standardową produkowaną dotychczas końcówkę (do kabli o profilu RM) i dedykowaną do niej wielkość gniazda zaciskającego matrycy, nie jesteśmy w stanie osiągnąć wymaganego odkształcenia, a co za tym idzie parametry mechaniczno-elektryczne zaciśniętego połączenia nie spełniają wymogów normy PN-EN 61238-1 2004. Możliwe jest wykonanie specjalnych matryc zaciskających (wielkość gniazda i jego kształt), ale ze względu na podany w normie duży zakres średnic zewnętrznych kabli skompresowanych, wymagałoby to stworzenie wielu matryc zaciskających nawet do tego samego przekroju, w zależności od producenta kabla.

Aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów i rozwiązać zaistniały problem zaprojektowaliśmy specjalny rodzaj końcówek kablowych CKOR i łączników CKL, dedykowanych do kabli miedzianych o profilu RMC Klasy 2.

Zarówno końcówki jak łączniki mają dopasowaną średnicę wewnętrzną do pomniejszonych żył roboczych nowych kabli skompresowanych RMC. Specjalnie do tego zestawu kabel skompresowany- końcówka zostały opracowane matryce zaciskające o odpowiedniej wielkości gniazda zaciskającego jak i szerokości zaciskania.

 

Typ - wykonanie / wielkość

Typ profilu

kablowego

Cu klasy 2

Przekrój 240 mm2

 Ø

Wewnętrzna

Ø

Zewnętrzna 

Wielkość gniazda

Matrycy

KOR – do kabli standardowych

 kor

 RM  21,0  26,0  25

CKOR – do kabli skompresowanych

 ckor

RMC  20,6 26,0  C240 

Końcówki do kabli miedzianych skompresowanych

ckor           ckl2 kol
 CKOR CKL
Materiał: CU Materiał: CU kab
Pokrycie Cynowane galwanicznie    Pokrycie Cynowane galwanicznie
Wykonanie Skompresowane Wykonanie Skompresowane

Przekrój

przewodów

10 - 240 mm2

Przekrój

przewodów

10 - 240 mm2

schemat a

schemat b

 Kabel miedziany RMC klasy 2

matryca

Opracowany przez naszych inżynierów system końcówka / łącznik i matryca zaciskająca zapewnia uzyskanie na kablach RMC połączenia zaciskowego o ­wymaganej jakości w sposób pewny, szybki i efektywny.

Nasza oferta

kable mini zrodla swiatla i oprawy i koryta i aparatura i osprzet i szafy i aparaty i ochrona i elektronarzedzia mini